Design a site like this with WordPress.com
Get started

Food can be delivered in a kit and this is the ideal method to cook. There is no need to take the decision.

Meal kit delivery services are ideal for busy sarma recept kulinarika parents, professionals and for those who do not like the idea of going to the grocery shop. Meal kit delivery services deliver weekly meals along with ideas and recipes.

There are many delivery companies that offer meals, each offering its individual take on the concept. There are numerous options to choose from in a range of cuisines, from vegan Mediterranean to family-friendly which makes it difficult to decide which one is the best for you.

We’ve compiled a list of the most popular 8 meal delivery services to help you to pick. Get your chef’s hat on and prepare for dinner!

Purple Carrot

Purple Carrot is a subscription-based food delivery service made of 100% plant-based ingredients. It is easy to prepare vegan meals at home with Purple Carrot. Each box gives you the chance to experience new things. Each box includes easy-to-follow instructions, fresh, high-quality ingredients, and perfectly measured recipes. The menu for the week is a many delicious plant-based dishes, including breakfast, dinner and lunch. These meals may be more complicated and can be time-consuming, taking up to 45 minutes.

Prices differ based on the quantity of meals you purchase each week, as well as the frequency at that they are consumed. Prices begin at:

For 2 people, 3 meals per day at $11.99 each ($71.94 for the entire week).

4 person plan: $9.99 per portion (119.88 per semaine)

Sun Basket

Sun Basket delivers fresh, USDA Certified Organic and sustainable ingredients right to your doorstep. Sun Basket is able to assist customers with special dietary requirements like gluten-free, diabetic-friendly, low-carb vegan, vegetarian and paleo. Sun Basket provides a range of food options as well as breakfast, lunch, and snacks to ensure you can get through your work day (for an additional fee).

They also give their proceeds to Feeding America or local food banks.

Prices can vary based the quantity of meals you choose to order. Prices vary from:

Plan for 2 persons that eat 2 meals per week: $12.99 each ($51.96 total per week).

4 person plan, 4 recipes per week: $10.99

Blue Apron

Blue Apron’s chef-designed recipes include Mediterranean-inspired meals, one-pan meals, and classic dishes. Blue Apron only uses responsibly-sourced high quality ingredients like fresh ingredients, sustainable seafood and distinctive spice combinations. You’ll be pleased to learn that a few recipes also contain Beyond Meat protein if you like this fashion. The recipes are between 25 and 45 minutes to cook and cook. They are then changed each week. They contain 500 to 800 calories per portion.

Alert! You can now order bottles of wine along with your order. Cheers!

Prices differ based on the amount of items ordered. Prices start at:

2 person plan, 2 meals per week, $9.99/meal (47.95 total weekly).

4 person plan 4 person plan, 4 meals per week, $7.49 each ($119.84 in total).

Hello Fresh

Hello Fresh is America’s largest meal-kit supplier. The kits are easy to follow and contain detailed nutritional information, top quality ingredients sourced directly from the farm in addition to convenient meal kits that fit inside the refrigerator. This is an excellent option for those with small appliances. Hello Fresh is different in that they employ a registered dietitian that will help them in the creation of all their food items. Additionally, you can find comprehensive nutrition information labels on their website and recipe cards.

Prices can vary based the quantity of items you order. Prices start at

Plan for 2 persons with three meals per week: $8.99 (53.94 per week total).

For 4 people, plan for 3 meals per week. $7.49 per person (89.88 total weekly).

Home Chef

With Home Chef’s Fresh & easy meal plan, home cooking can be made much easier. The meals are already prepared and prepared to be cooked. I’ve already signed up! Quick meals can be made using ready-to-eat meals, or cooked meals. Also, you can find information about wine and beer pairings and calories and fats.

Prices will vary based on how many items you buy. Prices begin at:

Two people can plan a meal with two meals each week: $9.98/meal (39.89 weekly total).

6 person plan: $9.95 per week, 6 recipes (total $358.20/week)

Advertisement